2023

Fotografie (p. Švácha) zde

Fotografie (B. Stejskal) zde

Fotografie (L. Nováková) zde

2021

Fotografie (H. Bulíčková) zde

Fotografie (B. Stejskal) zde

Fotografie (P. Prokůpek) zde

Fotografie (Z. Hejsek) zde

Fotografie (J. Novák) zde

2020

Fotografie (L. Nováková) zde

2019

Fotografie (Amcykl) zde

2016

Fotografie (Jarošovi) zde

Fotografie II (B. Stejskal) zde

Fotografie III (Z. Hejsek) zde

Fotografie IV (J. Kotlík) zde

Fotografie V (J. Kotlík) zde

2014

Fotografie (Petr Švácha) zde

2013

Fotografie I (Honza Koudelka) zde

Fotografie II (Romana Marková) zde

Fotografie III (Petr Švácha) zde

Plačkov se v sobotu 3. srpna probudil do opravdu horkého dne. Vždyť již v 9.00 hodin ráno ukazovala rtuť teploměru 30°C a pláž rybníka Pařezáč se začínala plnit lidmi prahnoucími po ochlazení ve vodě, která však měla jen o 2°C nižší teplotu než byla teplota vzduchu. "Ideální počasí na triatlon" prohlásil jsem, když jsem zcela propocený vynášel z dodávky věci, které nám pořadatelům slouží v prostorách startu a cíle. Bylo to samozřejmě řečeno s velkou nadsázkou, neboť teploty se v posledních dnech a týdnech pohybovaly vysoko nad třicítkou a velké sportovní výkony tak byly vykoupeny vysokým hazardem se zdravím.

My jsme však sportovci trénovaní, tak že se ničeho nezalekneme a i v tomto horku si triatlon pořádně užijeme!

Letos se dala očekávat velká účast, neboť se jednalo již o 5. ročník IRONieMANa, který byl navíc letos zařazen do nově vzniklého seriálu 4 závodů o Triatleta Humpolecka. Dalšími závody seriálu jsou Běh kolem Orlíku, Vystrkovská 250 a Humpolecká 50.

Prezence před závodem byla z těchto důvodů tedy posunuta již na 13.00, aby byl dostatek času účastníky v klidu prezentovat, obeznámit s podmínkami závodu a hlavně je seznámit se změnami, které letošní ročník doznal. Tyto změny se týkaly především běžecké části závodu, neboť Vysočina nám nabízí tolik krásných lesních cest a cestiček, že jsme se rozhodli trať oproti minulým ročníkům pozměnit a vést jí již zcela lesními úseky.

Na start se nakonec postavilo 62 závodníků, což bylo vzhledem k horkému počasí úctyhodné číslo a mohlo se startovat. Start proběhl ve 14.30 hodin. Pařezáč příliš možností pro dlouhé plavání nenabízí, takže se startovní pole příliš neroztrhalo. Ovšem své pozice si ohlídali ostřílení triatlonisté jako Pepa Svoboda, František Tichý, Jiří Beránek, Jakub Turek a další. Skvěle také zaplaval Libor Voplakal, který se za poslední 2 roky začal díky tréninku vypracovávat ve skvělého bikera a triatlonistu.

To cyklistická část triatlonu díky své náročnosti nabízí možnost zkušeným bikerům, aby si vypracovali náskok před běžeckou částí. Na druhou stranu defekty a jiné technické problémy připravili v minulosti o možnost na dobré umístění spoustu favoritů. Trať měřící 29,5 kilometru doslova „prolétl“ obhájce loňského prvenství Kuba Turek a podařilo se mu díky nejrychlejšímu cyklistickému času dne 1:05:21 (včetně přípravy po plavání) vypracovat cca 30-ti sekundový náskok před duem pronásledovatelů z CATUS BIKE TEAM Jirkou Beránkem a Františkem Tichým. S již drobnou ztrátou dorazil na 4. místě Jan Pechek.

František Tichý je však elitní běžec a předvedl úctyhodný výkon. Drobnou ztrátu z kola rychle smazal a přilepil se na Jirku Beránka. První po kole Kuba Turek začal pomalu ztrácet a v cíli z toho bylo nakonec třetí místo. To o vítěze se bojovalo do poslední chvíle a ještě kousek před cílem nebylo jasné, zda titul Hliníkového muže získá Jiří Beránek nebo František Tichý. Nakonec si Jirka Beránek drobný náskok udržel a v celkovém čase 1:34:11 protnul cílovou pásku na prvním místě. Druhý se ztrátou 11-ti vteřin dorazil František Tichý, který však trať prosprintoval v čase 21:13 a díky tomuto nejrychlejšímu času v běhu si z Plačkova odnesl běžeckou obuv značky New Balance, kterou věnovala firma BABOS-SPORTS. Na 4. místě dorazil Jan Pechek a pátý závod dokončil Jiří Koten, který opět potvrdil, že je skvělý běžec a udržuje si stabilně skvělou formu.

V kategorii žen vybíhala do poslední části triatlonu Šárka Kopřivová, která měla dostatečný náskok před Katkou Vodovou i Báru Jenčovou, která vybíhala na 3. místě mezi ženami. Šárka si náskok pohlídala a po roční pauze se opět vrátila na trůn Hliníkové ženy. Druhá skončila Katka Vodová, která však předvedla nejlepší běžecký čas v ženské kategorii (36:14) a stejně jako František Tichý si z Plačkova odnesla fungl novou běžeckou obuv New Balance od společnosti BABOS-SPORTS. Na čtvrtém místě závod dokončila dnes již pravidelná účastnice triatlonu v Plačkově Jana Ráčková.

Poslední kategorií, která byla letos v Plačkově vyhlášena byla MUŽI 50+, do které „spadli“ celkem 4 účastníci. I zde se strhl velký boj o vítězství, po cyklistické části vedl Michal Kahoun, kterého však v cílové rovince předběhl Vladimír Pechek. Jelikož byl výsledný rozdíl nepatrný a kategorie měla pouze 4 účastníky, byly vyhlášeny dvě první místa, která obsadili již zmiňovaní Michal Kahoun a Vladimír Pechek, na „druhém místě závod dokončil matador Jindra Musil a „třetí“ skončil Pepa Čech oba z Extrem Teamu Vystrkov.

Velice rád bych tímto poděkoval všem účastníkům, kteří měli tu chuť a to odhodlání postavit se na start triatlonu, který letos proběhl v opravdu extrémním horku. Všichni mají náš velký obdiv a ještě větší dík.

Obrovský dík patří také sponzorům, bez kterých bychom takto náročnou akci nikdy neuspořádali. Jako hlavní sponzor pivovar BERNARD, který věnoval věcné ceny a Radek Ulrych LAURA CRYSTAL, který se nám každoročně stará o originální a krásné poháry pro vítěze. Dále již zmiňovaný BABOS-SPORTS, který věnoval dva páry běžecké obuvi New Balance dle vlastního výběru pro vítěze běžecké části triatlonu, Pizzeria Zanzi - Vašek Holub, Kongresové centrum Fabrika Humpolec, Teráska u Packy Humpolec, Barvy Alenka Humpolec, Ko-Ja Auto Humpolec, JIP Humpolec, Aleš Jirák - Stavební společnost Humpolec, Velosport Valenta Pelhřimov, Ondřej Dygrýn K1X drinky a sportovní oblečení, ISOLINE Havlíčkův Brod, VDP Humpolec, TBA Humpolec, MADOS-PRO Nymburk a Město Humpolec. Za skvělé moderování celé akce patří velký dík Vaškovi Holubovi, který se staral o zábavu všem, kteří přišli podpořit své známé, kamarády nebo přišli fandit. Poděkování také patří Plačkovským fotbalistům, díky kterým se celá akce může konat.

Sportu zdar triatlonu pak zvláště a příští rok zase na viděnou!

Michal Marek a David Marek


2012

Fotografie I zde

Fotografie II zde

Již tradičně v půli léta zaplňují příznivci triatlonu pláž u rybníka Pařezáč v Plačkově. Tentokráte závodníkům přálo počasí a tak se očekávala velká účast. Nakonec se na start postavilo rekordních 68 účastníků. Početné zastoupení ve startovním poli měl Extrem Team Vystrkov a tým v malé kopané 1.FC u Gábinky. V 14:30hod se celé startovní pole vrhlo do rybníka Pařezáč a závodníci začali ukrajovat první metry trati složené z 0,3km plavání, 30km kolo a 5km běh.

Z vody se jako první vynořil výborný plavec Ondřej Hromádka. Za ním následovali Jan Čeleda, Jakub Dáňa, Michal Obrtel, Kristýna Nováková a další. Cyklistická část doznala oproti loňskému roku menších změn, ale vesměs kopírovala předešlý ročník. Tentokráte se řadě závodníkům nevyhnul defekt kola a tak to chvílemi vypadalo na trati jak v cykloservisu, když si závodníci spravovali své propíchnuté duše. Díky těmto problémům ztratili šanci na dobré umístění závodníci jako např. Milan Zezula, Ondřej Hromádka, Libor Voplakal a další. Bez problémů proletěl trať na svém „bajku“ Jakub Turek z týmu Velosport Valenta, který se dostal zpět na pláž s 4 minutovým náskokem na druhého Pepu Svobodu a 5 minutovým náskokem na dvojici Jiří Koten, Libor Krejčí. Jakub si svůj náskok v běhu pohlídal a do cíle se dostal jako první s náskokem dvou minut na Pepu Svobodu, který tak potřetí za sebou skončil na druhém místě.

Pepu v poslední disciplíně mocně dotahoval jeho kolega z Extrem Teamu Vystrkov Jiří Koten, který předvedl nejlepší běžecký výkon, ale nakonec ho od druhého místa dělilo pouhých 7 sekund a musel se spokojit s třetím místem. V kategorii veteránů opět potvrdil své fyzické kvality Jindřich Musil (celkově 6.místo, druhý nejlepší běžecký čas) a kategorii veteránu vyhrál s přehledem před druhým Vladimírem Pechkem a třetím Josefem Čechem. V kategorii ženy předvedla nejlepší výkon Jana Sankotová z týmu Kola Bakus (celkově 26.místo), druhá skončila Kristýna Nováková a třetí Šárka Kopřivová.

Bohužel se letošnímu ročníku nevyhnula zranění. Hned v úvodu cyklistické části měl nepříjemný pád Jakub Dáňa a zhruba v půlce trati Rastislav Hnik nezvládl sjezd a také nepříjemně ze svého kola spadl. Přejeme klukům brzké uzdravení.

Poděkování patří všem zúčastněním, divákům, organizátorům, jejich pomocníkům a především sponzorům akce, kteří věnovali věcné ceny pro závodníky.


2011

Fotografie zde

Bohužel III. ročníku příliš nepřálo počasí. Již od rána přicházeli omluvné zprávy, kde se již přihlášení účastníci ze své účasti omlouvali a Ti potenciální zjišťovali, zda se závod uskuteční. USKUTEČNIL. V nezvykle studeném konci července ( teplota vzduchu 12°C, teplota vody 18°C ) se na start dostavila pouze rodina zkušených a ostřílených triatletů, které od startu na svém oblíbeném podniku Triatlettour nemůže odradit ani deštivé a chladné počasí. Mužské startovní pole čítalo 32 účastníků, dámy pak byly 4. Díky opravdu drsným podmínkám se organizátoři po dohodě s účastníky rozhodli, že zkrátí plaveckou část pouze na nutné minimum, kdy původně zamýšlená plavecká část v délce 300 m byla zkrácena na polovinu, tedy 150 m. Plavalo se pouze ze zadního břehu rybníka Pařezáč k pláži.

Z vody se vynořil na břeh jako první Vašek Honzl, následovaný Petrem Svatkem a zkušeným Milanem Zezulou. Krátká první disciplína příliš startovní pole neroztrhala. Některým závodníkům trvalo déle převlékání v prvním depu než samotné plavání. Cyklistická trať byla po vydatných deštích plná bláta a tak důkladně prověřila fyzické i technické schopnosti účastníků. Některé pasáže byly dokonce pouze „schůdné“ tak že mnozí účastníci museli své tretry vyzout z nášlapných pedálů a svá kola vyprošťovat z bláta. Nevyhnuli jsme se ani pádům. Všechny naštěstí dopadly bez zranění, tak že více či méně dosti vysílení tuto část triatlonu dokončili všichni účastníci. Nejlépe se s náročným terénem vypořádal Jakub Turek, který dorazil do druhého depa jako první a s mírným náskokem mohl vyrazit na pětikilometrový běžecký okruh.

Za ním však vybíhala smečka pronásledovatelů, vedená takovými esy jako Petr Svatek, Pepa Svoboda a Franta Voda a tak se dalo očekávat, že Jakuba na pětikilometrovém úseku uštvou. Nakonec se to všem třem povedlo a stupně vítězů si rozebrali v pořadí Petr Svatek, Pepa Svoboda a Franta Voda – obrovská gratulace.

V ženské kategorii se nejlépe dařilo pravidelné účastnici Šárce Kopřivové, která letos oplatila porážku Andree Čeledové, která do závodu nastupovala s lehčí virózou. Stupně vítězů pak doplnila na třetím místě Lenka Mišáková. Jako čtvrtá skončila Jana Lísalová, která bohužel doplatila na neznalost tratě a svou cyklistickou část triatlonu si prodloužila o cca 10km

V kategorii 50+ kraloval opět matador Jindřich Musil, kterému v celkovém pořadí patřila 6. pozice !!! Na druhém místě dokončil závod Jaroslav Kloc starší. Všem účastníkům, sponzorům, divákům, manželkám a manželům patří obrovský dík a snad nám pro příští ročníky bude lépe přát počasí.


2010

Fotografie zde

Druhého ročníku IronieMan se zúčastnilo celkem 55 závodníků. Počasí bylo téměř ideální a teplota se pohybovala kolem 24°C. V 14:30 hod zaveleli hlavní pořadatelé ke startu a všech 55 závodníků se vrhlo do né přiliš teplé vody rybníku Pařezáč. Startu přihlíželo poměrně četné divácké publikum.

Plaveckou část nejlépe zvládnul Petr Vaněček v čase 3:51s, za ním v těsném závěsu následovali Jiří Jindříšek, Kristýna Nováková a další. Nejlepší cyklistické dovednosti předvedl Jiří Jindříšek, který si po plavání a kole vytvořil téměř minutový náskok před druhým Pepou Svobodou. Třetí se vydal na běžeckou trať Martin Horák.

V bežecké části se již nic na prvních třech místech nezměnilo a tak na stupně vítězů v mužské kategorii se postavili závodníci v pořadí v jakém dojeli do depa na kole - Jindříšek, Svoboda, Horák.

V ženské kategorii se nejlépe vedlo Kristýně Novákové, která svým výkonem zaskočila hned několik trénovaných mužských sportovců a v konečném hodnocení skončila na krásném 29.místě. Druhá v kategorii ženy byla Andrea Čeledová (celkově 31.místo) a třetí Šárka Kopřivová. Závodu se zúčastnily 4 ženy, poslední pomyslnou bramborou medaili brala Pavlína Koudelková.

V kategorii muži 45 plus předvedl opět excelentní výkon snad nestarnoucí Jindra Musil (celkově 4.místo), druhý doběhl jeho kolega z Extrém teamu Vystrkov Josef Čech (celkově 9.místo) a třetí Michal Kahoun.

Nejmladším účastníkem závodu byl Nicolas Vrána a nejstarším František Kříž. Smolařem závodu se stal František Voda, který hned na začátku cyklistické části píchnul obě duše na svém kole. Závod dále s ním nedokončili Zdeněk Plášek (také technické problémy se svým závodním speciálem) a jeden z pořadatelů David Marek, který kvůli zdravotním problémům absolvoval pouze plaveckou a cyklistickou část.


2009

Musíme zapátrat v archivu a najít všechny informace.